Salon české scénografie v Ostravě BEZMEZNÁ TĚLA / Rozpínaní těla v prostoru
UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.
29. – 30. listopadu 2024 / CITY CAMPUS OU, Černá Louka, Ostrava
Salon české scénografie v Ostravě otevírá nové geografické spojení scénografických Salonů s Ostravou. První ostravské tvůrčí setkání má ambici kumulovat výrazné osobnosti, které se svou profesní působností dotýkají různých segmentů scénografických souvislostí a modelovat tak nové přístupy chápání scénografie a interdisciplinární spolupráce, přičemž v centru pozornosti bude performativní akt. Cílem je především zkoumání vztahu těla k prostoru, jeho možnými extenzemi a obráceně vyjadřováním prostoru skrze tělo, které je nejen fyzickým objektem, ale především médiem komunikace, myšlení a reflexe. Součástí performancí bude živý zvukový experiment a scénografické prvky na pomezí architektury a uměleckého díla.
Tělo a prostor jako propojené struktury
Propojení tématu bezmezného těla se scénografií a performance naznačuje, že tělo a prostor nejsou oddělené entity, ale navzájem propojené struktury, které se formují a redefinují skrze pohyb, interakci a vztahování. Hovoříme o tělesnosti jako prostoru pro emancipaci, odkrývání předsudků a formování nových narativů. Těla stereotypní, individualizovaná, post gender, disciplinovaná, odkazující, silná, vzdorná, křehká, empatická se budou pohybovat v prostoru na základě konceptů a scénářů, které budou teoreticky diskutovány a následně provedeny v jednotlivých skupinách, které se budou prolínat. Bezmezné tělo inspiruje k hledání nových způsobů, jak chápat prostor jako součást tělesné zkušenosti a tělo jako aktivního spolutvůrce prostředí. Navazuje na zkoumání nových konceptů a chápání performativity, a bude se snažit ohýbat zažité vnímání hranic mezi tělem, architekturou a diváckou zkušeností.
Dialogické vztahy
V propojení teoretických přednášek s realizovanými performativními výstupy vzniknou neočekávané souvislosti, které umožní účastníkům nejen analyzovat, ale také zažít nové dimenze scénografického uvažování. Celá aktivita má ambici stát se jednou z respektovaných platforem pro experimentování a hledání, kde tělo a prostor spolu vstupují do dynamického dialogu, jehož výsledkem je hlubší pochopení obou těchto entit v současném umění a společnosti.
Program a jeho průběh
Ostravské setkání se bude konat v prostoru nového kampusu OU na Černé louce.
Zveme jak k aktivní tak pasivní účasti!
Podrobný program bude zveřejněn na sociálních sítích před zahájením projektu.
Harmonogram aktivit bude zohledňovat především potřeby aktivního účastnictva.
Vstup je zdarma.
29. listopadu 2024
SEMINÁŘ s odbornými přednáškami a diskuse, které podpoří vytváření konceptů pro dílčí autorské performance a kolektivní dílo / Campus OU, Černá louka / vystupující hosté: ROBO ŠVARC (SK), VIKTOR ČECH (CZ)
29. listopadu + 30. listopadu 2024
WORKSHOPY pod vedením vybraných osobností (Viktor Fuček, Nicola Mascia (IT–DE), Constantin Leonhard (DE), Pavlína Fichta Čierna ve spolupráci s aktivním účastnictvem: Lenka Klodová, Mira Gáberová, Kasha Potrohosh (UA), Martin Režný, Oldřich Morys, Tereza Velíková, Dominika Goralska a studentstvem (Fakulta umění Ostravské univerzity, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, Akademie umění v Banské Bystrici)
Součástí programu prvního dne bude také PERFORMATIVNÍ VEČEŘE. V obou dnech bude podstatné především společné vytváření scénáře a dramaturgie pro KOLEKTIVNÍ HYBRIDNÍ DÍLO, které bude předvedeno 30. listopadu 2024 v 16.00 / Koncertní sál, Campus OU, Černá louka
Koncepce části Salonu české scénografie 2024 je založena na snaze přispět do názorového pole chápání scénografických možností v propojení se současným uměním a performance. Akce se v tomto roce připojuje ke snahám olomouckého segmentu k vyvažování hierarchické geografické asymetrie se snahou o zapojení ostravského regionu do dlouhodobých aktivit ČOSDAT.
Koncepci připravila Pavlína Fichta Čierna, vedoucí ateliéru Koncept–objekt–instalace na Katedře intermedií FU OU.
Na přípravě akce spolupracovala s umělkyněmi Terezou Velíkovou a Dominikou Goralskou, produkci ostravské části zastřešila Tereza Měsícová.
Produkce za Ostravskou univerzitu: Leona Pavlíková, Michaela Vachalová, Kristýna Krompolcová, Zuzana Vinklárková
Za podporu děkujeme především všem zainteresovaným z České organizace scénografů, divadelních architektů a techniků (ČOSDAT), děkanu FU OU Michalovi Kalhousovi a Leone Pavlíkové (ekonomické vztahy).
Zveřejněno / aktualizováno: 26. 11. 2024